Blog

Rehabilitacja zwierząt: skuteczne podejście w leczeniu chorób ortopedycznych i neurologicznych, część 2

W tej części wpisu przedstawimy Wam niektóre choroby neurologiczne, jakie mogą dotknąć Waszych pupili, a także metody ich rehabilitacji.

 

Choroby neurologiczne u zwierząt

 

Zwierzęta mogą cierpieć z powodu różnych chorób neurologicznych. Konsekwencje tych chorób mogą być różne: od odczuwania bólu przewlekłego, przez niedowłady, po całkowity paraliż jednej lub więcej kończyn. Jednym z najczęściej występujących problemów jest uraz rdzenia kręgowego lub nerwów obwodowych (w wyniku wypadków komunikacyjnych lub w innych okolicznościach, jak np. przez utknięcie w uchylnym oknie przez kota, gdzie dochodzi do niedokrwienia układu nerwowego). Równie często występują różnego rodzaju dyskopatie – czy to związane ze stopniową degeneracją krążka międzykręgowego, czy też nagłym wyrzutem zawartości krążka. Powszechną chorobą jest również zator włóknisto-chrzęstny, przez który dochodzi do niedokrwienia rdzenia. Dotyczy głównie psów dużych ras, a pojawia się po zwiększonym wysiłku. Wiele ras psów ma tendencję do występowania tzw. zespołu ogona końskiego, w wyniku którego dochodzi do ucisku na stożek rdzenia kręgowego (czyli zakończenie rdzenia). Zdarzają się również choroby genetyczne, takie jak mielopatia degeneracyjna, czyli postępująca choroba rdzenia kręgowego, prowadząca do paraliżu i śmierci. Czasem zdarza się również diagnoza „zespołu chwiejności (syndromu wobblera)”, która polega na zwężeniu kanału kręgowego w odcinku szyjnym, a w rezultacie do ucisku rdzenia. W tej chorobie widać charakterystyczny chód zwierzęcia – sztywność kończyn piersiowych i chwiejność kończyn miednicznych. W tych przypadkach rehabilitacja zwierząt odgrywa kluczową rolę w przywracaniu funkcji nerwowej i poprawie zdolności ruchowej, a także zwalczaniu bólu przewlekłego. Terapie takie jak fizykoterapia, hydroterapia i terapie manualne mogą być skuteczne w poprawie koordynacji ruchowej, równowagi i ogólnej sprawności neurologicznej zwierzęcia. Ćwiczenia skoncentrowane na wzmacnianiu mięśni wspomagają utrzymanie stabilności ciała, co jest szczególnie istotne w przypadku schorzeń neurologicznych. Istotne jest również zapobieganie powstawaniu odleżyn, lub ich prawidłowa pielęgnacja.

 

Zalety rehabilitacji zwierząt

 

Rehabilitacja zwierząt oferuje szereg korzyści nie tylko w zakresie poprawy zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Poprzez dostosowanie indywidualnego planu rehabilitacji do potrzeb konkretnego zwierzęcia, zoofizjoterapeuci mogą dostarczyć kompleksową opiekę, zwiększając komfort zwierzęcia i poprawiając jego jakość życia. Warto podkreślić, że rehabilitacja zwierząt jest skutecznym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia weterynaryjnego. Współpraca między właścicielem zwierzęcia a zoofizjoterapeutą jest kluczowa dla osiągnięcia najlepszych rezultatów. W przypadku, gdy zwierzę cierpi z powodu chorób ortopedycznych i neurologicznych, rehabilitacja zwierząt staje się istotnym narzędziem w procesie leczenia. Dzięki niemu zwierzę może odzyskać radość ruchu i powrócić do pełni zdrowia, a właściciel może cieszyć się dłuższym i bardziej aktywnym życiem ze swoim pupilem.

 

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))