Blog

Rehabilitacja Zwierząt: Skuteczne Podejście w Leczeniu Chorób Ortopedycznych i Neurologicznych część 1

W dzisiejszym świecie, opieka nad zwierzętami idzie znacznie dalej niż tylko podstawowa opieka weterynaryjna. Wraz z postępem medycyny weterynaryjnej pojawiła się dziedzina, która zdobywa coraz większe uznanie – rehabilitacja zwierząt. To specjalistyczne podejście do leczenia, mające na celu poprawę jakości życia zwierząt, zwłaszcza tych borykających się z chorobami ortopedycznymi i neurologicznymi. W pierwszej części artykułu przyjrzymy się chorobom ortopedycznym, które najczęściej występują u psów i kotów.


Choroby ortopedyczne u zwierząt


Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć z powodu różnego rodzaju schorzeń ortopedycznych. Jednym z najpowszechniejszych problemów, jakie występują u psów i kotów, jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Ma ona różne podłoża, takie jak urazowe, przeciążeniowe lub anatomiczne. Wywołuje ona przewlekły ból i stan zapalny w stawach. Może zaatakować wszystkie stawy w ciele zwierzęcia, zarówno w kończynach (Osteoarthritis) , jak i kręgosłupie (spondyloza lub spondyloartroza). Kolejnym często spotykanym problemem jest dysplazja stawów (biodrowych lub łokciowych), która polega na niedopasowaniu powierzchni stawowych i w rezultacie prowadzi do choroby zwyrodnieniowej. Również często spotykane są urazy u zwierząt - takie jak złamania lub zwichnięcia stawów w wyniku wypadków drogowych czy innych nieszczęśliwych zdarzeń. Choroby ortopedyczne trapiące małe rasy psów to przyśrodkowe zwichnięcie rzepki oraz aseptyczna martwica głowy i szyjki kości udowej (choroba Legga-Perthesa). Obie te choroby są bolesne i upośledzają normalne funkcjonowanie zwierzęcia. U większych psów z kolei często występuje osteochondroza - która ma podobne objawy jak choroba Legga-Perthesa, jednak dotyczy również stawu ramiennego, łokciowego, kolanowego oraz skokowego. W okresie wzrostu duże rasy psów mogą również cierpieć na młodzieńcze zapalenie kości (enostozę), która co prawda przechodzi sama, jednak sprawia młodemu psu ból. U każdego zwierzęcia może dojść do częściowego lub całkowitego zerwania więzadeł (najczęściej w przypadku więzadła krzyżowego doczaszkowego w stawie kolanowym), urazów ścięgien (tendinopatie, częściowe lub całkowite zerwanie, mineralizacja) oraz mięśni (stłuczenie, przerwanie ciągłości mięśnia, przykurcze).
Rehabilitacja zwierząt w przypadku chorób ortopedycznych obejmuje szereg technik mających na celu łagodzenie bólu, poprawę zakresu ruchu i przywrócenie normalnej funkcji kończyn.


Zoofizjoterapeuci często wykorzystują ćwiczenia terapeutyczne, masaż, hydroterapię i elektrostymulację, aby wzmocnić mięśnie, poprawić elastyczność stawów i przyspieszyć proces gojenia. Te metody nie tylko pomagają w zredukowaniu bólu, ale także zapobiegają dalszym uszkodzeniom i wspierają zdolność zwierzęcia do powrotu do aktywnego stylu życia.

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))